Bosch Servis Kapında
Bosch Servis Destek Telefonu 444 42 09

Basit Önlemlerle Ev Kazalarından Korunun

basit-ev-kazalari

Basit önlemlerle ev kazalarından korunarak kötü sonuçlanabilecek olayları önceden engelleyebilirsiniz. Her ne kadar bir olaya olay anında müdahale etmek çok önemliyse de, aslında kaza meydana gelmeden önce önlem almak daha sağlıklı ve akılcı bir korunma yöntemidir.  Bu yüzden alacağınız basit önlemler sizin ve çevrenizdekilerin ev kazalarından korunması açısından büyük bir öneme sahiptir. Özellikle de bebek bulunan evlerde basit önlemlerle ev kazalarından korunmak çok daha hayatidir. Peki, ev kazalarından korunmak için alınabilecek önlemler nelerdir?

  • Ev kazalarından korunmak için almanız gereken ilk önlem banyonuza kaymayan pas paslar almanız ve banyonuzun yerlerini ıslak bırakmamanızdır. Ayrıca banyo da çıplak ayakla gezmeniz de kaymanıza neden olabilir. Bu yüzden banyoda altı kaymayan terlik kullanmalısınız.
  • Ev kazalarında özellikle yangına sebebiyet veren en önemli hatalardan biri ocak, tost makinesi ve fırın gibi ısınan aletlerin civarına perde vb. nesneleri koymaktır. Bu konuda basit bir önlem alarak, bu tip bir ev kazasını gerçekleşmeden önleyebilirsiniz.
  • Banyo küvetinde yaşanan kazalar da maalesef yaralanmayla hatta ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden küvetinizin yakınına bir tutamak yaptırın ve banyodayken sabun, şampuan vb. kaymanıza neden olabilecek nesnelere çok dikkat edin.
  • Yatak, masa, televizyon, koltuk gibi nesnelerin üzerinde bulunan duvara monte edilmiş kitaplığınız varsa, kitaplığınızı bu nesnelerin üzerinden kaldırın ve tehlike oluşturmayacak bir yere monte edin.
  • İçinde sıcak su bulunan tencere veya demlik gibi nesneleri, dalgınlıkla çarparak devirebileceğiniz için, masanın kenarına koymak yerine masanın ortasına koyun. Böylece basit bir önlemle kazaya sebebiyet vermekten kurtulmuş olursunuz.
  • Ev kazalarından korunmak için almanız gereken önlemlerden bir diğeri ise, cam temizlemek için camın dışına çıkmamanızdır. Unutmayın ki temizlik canınızdan kıymetli değil.
  • Eğer evinizde bebeğiniz varsa elektrik prizlerine mutlaka kapak taktırın. Ayrıca bebeğinizin ulaşabileceği yerlerde krem, kozmetik malzemeler, düğme, bozuk para ve ilaç gibi bebeğin ağzına atabileceği kadar küçük nesneleri bırakmayın. Köşeleri sivri masa ve sehpa gibi eşyalara çocuğunuz çarparak yaralanabilir. Bu yüzden bu sivri köşelere kılıf taktırmanız olası kazaları önleyecektir.
  • Evde yaşanabilecek kazalardan biri de elektrik çarpmasıdır. Eğer evinizde bir yakınınızelektriğe kapıldıysa hemen sigortayı kapatın. Sigortayı kapattıktan sonra ayağınıza altı kalın lastikli bir ayakkabı giyin ve kuru tahta, kuru gazete tomarı, kemer gibi elektriği iletmeyen nesnelerle elektriğe kapılan kişinin çarpan nesneyle ya da elektrik kablosuyla ilişkisini kesin. Ardından çarpılmış kişiyle doğrudan temas etmeden, onu elbiselerinden tutarak oradan uzaklaştırın ve hemen ambulansı arayarak yardım isteyin.

Basit önlemlerle ev kazalarından korunmanın sizin elinizde olduğunu ve ölümcül olabilecek birçok kazanın önceden tedbir alınarak önlenebileceğini sakın unutmayın.

Yorum yaz

Call Now Button