Bosch Servis Kapında
Bosch Servis Destek Telefonu 444 42 09

Bosch Buzdolabı Buzlanma Sorunu

buzdolabı buzlanma sorunu

Buzdolabı derin dondurucu yoğun şekilde buzlandıysa alt bölümde soğutma işlemini yapamaz ve yiyecekleriniz bozulma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Buzları eritmek için su tahliyesi gerçekleşmiyorsa buz eritme işlemi yapmanız sizi bu durumdan kurtarabilir.

Bosch buzdolabınızda derin dondurucunun buzlanıp, alt bölümün gıdaları soğutma işlemini yapmaması durumunda buz eritme çözümü genelde etkilidir.

Çözülen buzların suyunun gitmemesi sorununun tek sebebi buzdolabınızın tahliye kanallarının tıkalı olmasından kaynaklanan bir arıza durumudur. Buzdolabının kanalları tıkalı ise çözülen buzların ortaya çıkardığı sular akacak yer bulamadığında tahliye olmaz ve bozdolabının içinde kalabilir.

Bosch buzdolabınızın elektrik fişini çektikten sonra buzdolabınızın arkasında bulunan tahliye bölümüne sıcak su dökerek ince bir çubuk yardımı ile tıkalı olan kanalı açabilirsiniz. Ancak bu konuda bir fikriniz yok ise servisi çağırarak bosch buzdolabınıza bir bakım yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Çalıştığı halde soğutma yapmayan bir buzdolabında kompresör düzenli olarak çalışmaz ve sürekli olarak 15 saniye kadar çalıştıktan sonra kapanır.

Soğutma derecesini arttırmanızda işe yaramayabilir. Bu durumda bosch buzdolabınızın resistanslarında sorun var veya drayer filtre tıkanmış olabilir. Böyle bir durumda soğutma sistemi devir dayim yapmayarak buzdolabının soğutmamasına neden olur.

16 Yorumlar
 1. merhabalar,

  Bosch buzdolabımızın dondurucu bölümünde çok az buzlanma oluyor, buzdolabın altından su akıtıyor. Sebebi ne olabilir? Sorunu nasıl çözebilirim?

  Bilgi vermenizi rica ederim.

  Saygılarımla,

  • Bosch buzdolabınızın dondurucu bölümünde buzlanma olmasının nedeni dolabın kapakları farkınızda olmadan açık kalmış olabilir.. Bu durumda dolabınızın fişini çekerek 24 saat sonra tekrar takınız. Bir hafta buzlanma olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer buzlanma devam ederse resistans arızası bulunduğun için servis çağırmanız gerekmektedir.

 2. bosch buzdolabım buzluk aşağıda ve buzluğun ön üst kısmında hava çıkış yerinde buzlanma oldu ve yukarısı soğutmuyor bi defa 4 -5 gün fişini çekip erimesi içinçalıştirmadan beklettik ama bie ay olmadan yine aynı sorunla karsilastik yardiminizi bekliyorum servis cagirmalimiyim ve ucret ne kadar tutar bilgi verirseniz sevinirim tesekkurler….

  • Aynı sorunu yaşıyorum olmuyor tekrar aynısı oluyor buzlanıyor üst kısmı soğutmuyor anlamadm gittti

 3. Merhabalar Bosch KDN49A03NE marka bir buzdolabım var buz dolabımın üst bölümü -18 alt bölümü +4 de çalışmakta ama 1 aydır buz dolabımda donma oluyor özellikle alt bölümde sebze meyve hatta ne varsa donduruyor bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..

 4. merhabalar . KDN 49 a 03ne nofrost buzdolabını yaklaşık 4 yıl önce aldım .ancak son 1 haftadır. en alt kısmındaki sebze kısmı buzlanma yapıyor. sebzeler buz tutuyor. ne önerirsiniz ?

 5. size yardımcı olmayı çok isterdim ama ne ilginçtir ki aynı marka ve model buzdolabında aynı problem.ve üstüne üstlük su tahliye problemi var.

 6. buz dolabın alt kısmında buzlanma oluyor. termostat derecesi 1 ile 2 arasında. nedeni ne olabilir. şişedeki su bile buz tutuyor.

 7. merhaba bosch marka buzdolabım var yaklaşık bir haftadır buzdolabımın yiyecek bölümünde donma oluyor ayarı 18 ve 4 yardımcı olursanız sevinirim

  • no frost ise yorum yapamam ama eğer çift kapılı derin donduruculu ise size önerim termostadı çıkarıp bir gün(24 saat) dolabınızı dinlendiriniz. tabi Termostadın sağlıklı çalıştığını kontrol etmeniz lazım. Benim başıma geldiğinde öyle yaptım. şu anda sorun çözüldü.

 8. buzdolabımın sogutcu kısmı buzlanma yapıyo yardımcı olur musunuz bosh kge

  • Yiyecekleri boşalttıktan sonra buzdolabınızın fişini çekerek 24 saat bekleyin. Sonrasında tekrar çalıştırın, eğer sorun devam ederese teknik servis çağırmayı deneyin.

 9. No frost buzdolabi icindeki yiyecekleri eritmeye basladi rezistans kismini actigimizda 7-8 santimlik bir buzlanma oldugunu farkettik neyden kaynaklanmis olabilir motoru fanı yeni degistirildi

  • Resistanslar arızalıdır. Karlanma yapmasının nedeni rezistansların arızalı olmasıdır.

 10. Bosch GSN33VW30 Marka derin dondurucum elektirk kesintisi sonrası içindeki ürünler cözülmüş ve kokmuş. kitapcıgında yazdıgı şekilde temizlik yaptım ama kötü koku gitmedi. Kötü kokunun gitmesi için ne yapmalıyım
  Teşekkürler

Yorum yaz

Call Now Button