Bosch Servis Kapında
Bosch Servis Destek Telefonu 444 42 09

Bosch Tarihi

robert bosch tarih

Bosch Markasının tarih yolculuğuna tanık olmaya ne dersiniz?

18 nci ve 19 ncu yüzyıllarda buharlı makinelerinin buluşu ile birlikte, üretim makinalaşarak daha fazla inan gücünü istihdam eden, makinalaşmış bir endüstriyi doğurması avrupanın sermaye birikimini arttırması ile yaşanan bir süreç, sanayi devrimi olarak adlandırılmıştır. İnsan iş gücünün fabrikalarda çalışmaya başladığı, tarım ürünlerinde buharlı makinelerin kullanılmaya başladığı, tarımın gelişerek makinalaştığı ve bu sebeple insanların köylerden kente göç ederek fabrikalarda çalıştığı bir dönem sanayi devrimini tanımlamakta. Sanayi devrimi ile birlikte yaşam düzeyi yükseldiği gibi, tüketim mallarına olan talep kent yaşamı ile son derece artmış oldu. Alexandre Graham Bell in telefonu icat etmesinden, tam 10 sene sonra 01.05.1886 yılında sanayi devrimi gerçekleşmiştir.(1 Mayıs İşçi bayramı)

Bosch otomotiv ekipmanları ve Bosch beyaz eşya ve elektrikli ev aletleri üretiminde konusunda lokomotif görevi görerek bir çok konuda dünya pazarına önderlik eden Bosch Firması 1967 yılında Robert Bosch tarafından kurulmuştur. Birçoğumuz Robert Bosch’u şu önemli vecizi ile hatırlamaktayız. Güven Kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim.

Bosch Beyaz Eşya ve elektrikli ev aletleri 120 yıldan fazla bir geçimişe sahip bosch, ürünlerini sürekli teknolojinin ışıığında geliştiren, yüksek kaliteli bosch beyaz eşyalar, hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Bosch beyaz eşyalar, diğer beyaz eşya markalarının yanında, ciddi bir kullanılma oranına sahip olduğu bir gerçek!

Resmi olarak 1967 yılında kurulan Bosch firmasının ilk bosch beyaz eşya imalatı 1933 yılında ev içinde kullanılabilecek, ilk elektrikli bosch buzdolabını üretmekle başlıyor.

1957 yılında bosch ilk mutfak robotunu imal ediyor.

1933 yılında başlayan ilk ev için üretilen bosch buzdolabı ve 1956 yılında bir milyonuncu Bosch buzdolabını çoktan üretmişti. İlk ev kullanımı için üretilmiş bosch buzdolabı üretiminden tam 23 yıl sonra 1 milyon üretim adedine ulaşan bosch, bu zamana kadar yılda 43.478 bosch buzdolabı üretmeyi başarmıştı.

 • 1958 yılında ilk bosch çamaşır makinesi üretildi.
 • 1961 ilk plastik kaplama içeren Bosch elektrik süpürgesi üretildi.
 • 1962 yılında dünyada ankastre olarak üretilen ilk fırın Bosch Ankastre Fırın satışa sunuldu.
 • 1964 yılında Bosch Bulaşık makinesi üretildi ve aynı yıl satışa sunuldu.
 • 1964 yılında ilk otomatik buzdolabı olan Bosch Defrost Buzdolabı üretilerek satışa sunuldu.
 • 1972 yılında ara vermeden aynı makine içinde tam otomatik, Bosch yıkama ve kurutmakinesi üretildi.
 • 1980 yılında programlanabilir ilk elektronik bosch yıkama kurutma makinesi üretildi.
 • 1980 yılında ilk otomatik emmeye sahip, ilk bosch elektrikli süpürge satışa sunuldu.
 • 1982 yılında santrifüj bir pompa içeren, Bosch Ekspres kahve yapma makinesi satışa sunuldu.
 • 1984 yılında avrupa sınırları içinde, İlk kombine Bosch mikrodalga fırın satışa sunuldu.
 • 1985 yılında bu gün sıkça kullanılan ve reklamı yapılan Aqua Stop teknolojisinin yaratıldığını biliyor muydunuz? Aqua Stop sistemi cihaz çalışırken bırakıp gitmenizi sağlayan teknoloji! Su emniyet sistemi bosch beyaz eşyayı her türlü su arızalarından koruyabiliyor.Su taşması gibi sorunlar bosch aqua stop teknolojisi ile önlenebiliyor. Bosch bu konuda o kadar iddaalı ki cihazınızda aqua atop sistemi mevcut ise, ve cihazınız su taşması arızasından dolayı arızalanır yada eşyalarının zarara uğrarsa Bosch zararınızın tamamını karşılıyor. Bu sebeple bosch beyaz eşya kullanıcısına %100 güvenilirlik garantisi sunuyor.

  1988 0 ° C soğutma teknolojisi üretildi.
  1990 yılında ilk CFC (Klorin Flüorin Karbon) içermeyen Bosch buzdolabı seri olarak üretildi. 1950 yılına kadar buzdolaplarında kullanılan gazlar CFC den oluşmaktaydı. Bosch doğa ile dost buzdolabı.

  CFC (Klorin Flüorin Karbon) Nedir?

  1950 yılına kadar bosch buzdolapları soğutucu gaz olarak bu tip bir gaz karışımını buzdolabı üretiminde kullanmakta idi. Bilim adamları buzdolaplarında kullanılan CFC gaz karşımının atmosferde bulunan ozon tabakasını yokettiğini ve gelecekte önemli iklim değişiklikleri yaşanabileceğini kanıtladılar. CFC gaz karışımı günümüzde de buzdolaplarında klimalarda, spreylerde, yangın söndürücülerde ve plastik üretiminde kullanılmaktadır. CFC ihtiva eden buzdolabı gazlarınında DDT, Dioksin, cıva, kurşun, Vinilklorid, PCB, kükürtdioksit, Sodyun nitrat ve polimerlerden oluşmakta. Tabiat için zararları olan bu tip gazlar sera etkisi ile ozon tabakasını yok etmektedir. Ancak yinede bu teknolojinin kullanılması hayret ve endişe verici bir durumdur.

  1994 yılında ilk olarak dünyanın ilk üste sepet bulnan bulaşık makinesi bosch bulaşık makinesidir.
  1997 yılında kızılötesi pişirme sensörleri olan ilk seramik bosch ocak üretildi.
  1999 yılında 6 kg kapasiteli ilk tamburlu ve tam otomatik çamaşır makinesi, bosch çamaşır makinesi üretilip satıldı.
  2002 yılında dünyanın ilk LightWave teknolojisine sahip bosch fırın üretildi.
  2002 yılında ilk AgION antibakteriyel bileşik ile donatılan ilk bosch buzdolabı üretildi.
  2003 yılında çekmecesi olan Bosch buzdolabı üretildi.
  2004 yılında ilk İndüksiyonlu ocak, üretilip satışa sunuldu.
  2005 yılında ile entegre mikrodalga fırın üretilip satışa sunuldu.
  2005 ten günümüze kadar bosch beyaz eşya ürünlerinde yenilikler devam ederek, Wine cooler Şarap soğutucusu, Bosch Logixx 8 Sensitive çamaşır makinesi,Bosch VARIO speed ile Bulaşıkmakinesi Bosch LiftMatic Oven LiftMatic Fırın üretilip satışa sunuldu.
  2007 yılında Bosch black serisi olarak, yan yana iki buzdolabı üretilip satışa sunuldu.
  2007 yılında Bosch Logixx 10, 10 kg çamaşır makinesi üretilip satışa sunuldu.
  2007 yıllarından sonra Bosch BRATSENSOR ile indüksiyon ocağı ve Bosch bulaşık makinesinde, Bosch EmotionLight ile Bulaşık makinesi satışa sunulmuştur.

  Bosch firmasının tarihsel süreç içinde nasıl değişip geliştiğini, Bosch beyaz eşya ve elektrikli ev aletlerinin geldiği noktadan anlayabiliyoruz. 1933 yılından bu yana 120 yıla yaklaşan dev bir beyaz eşya üreticisinin tarihsel gelişimine tanık oldunuz.

  Saygılarımızla,
  Merkez Bosch Servisi Müşteri hizmetleri

  Call Now Button