Bosch Servis Kapında
Bosch Servis Destek Telefonu 444 42 09

Bulaşık Makinesi Kullanım Tavsiyeleri

bosch bulaşık makinesi kullanım tavsiyeleri

Bosch bulaşık makinesi kullanımında unutulmaması gerekenler çok önemli ve hayati püf noktalarından heberiniz var mı? Bosch bulaşık makinesi hakkında detaylı kullanım bilgileri.

Hortum filtresini belirli aralıklarla temizleyiniz. Bulaşık makinesi su giriş hortumunun içinde bulunan filtreyi belirli aralıklarla söküp temizlenmesini sağlayınız. Filtre, şebeke sularından gelebilecek kum ve kil gibi pisliklerin makinenizin içine girmesine engel olur. Hortumun içindeki filtreyi sökerek, lavabo musluğunun altına tutarak temizleyiniz. Filtre temizleme işleminde bulaşık makinesi fişten çekik ve musluk kapalı olmalıdır. Filtreyi periyodik olarak temizlemek basit bir işlemdir ancak bulaşık makinenizin aktif ve verimli çalışarak uzun ömürlü kullanılmasındaki rolü son derece büyüktür. Filtre temizliği yapılmayan bosch bulaşık makinelerinin, bosch servisimizi daha sık ziyaret ettiğini hatırlatırız. Bosch bulaşık makinesinin kullanımında mutlak suretle filtre kullanınız.

Bosch bulaşık makinenizde, sadece bulaşık makineleri için üretilmiş deterjanları tercih etmelisiniz. Deterjan bölmesini bulaşık makinenizi çalışmadan önce doldurarak bölmeye yeterli deterjan koyduğunuza emin olunuz. Bulaşık makinesi tuzlarını ve deterjanlarınızı nemin ve rutubetin olmadığı ve çocuklarınızın ulaşamadığı bir yerde saklayınız!

Çocuklar, bulaşık makinesi deterjanlarının ambalajlarını ilgi çekici bulabilir ve içmeye yada yemeye kalkabilirler. Bulaşık makinesi deterjan üreticileri, kullandıkları ambalaj görseli ve renk grafiklerinde daha dikkatli olabilir ve çocukların ilgisini çekmeyecek nitelikte tasarımlar oluşturabililer. Deterjanların bir bölümüne küçücük harflerle Çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayınız ibaresi sadece büyükler için bir hatırlatma. Oysaki çocukların renkli ve alacalı bulacalı cisimlere ilgi duyduğu bilimsel bir gerçek! O halde neden böyle elzem bir konuda önlem alınmaz? Gerçekten bosch servisi olarak deterjan ve çocuklar konusu bizi düşündürmeye devam ediyor. Sadece deterjanları çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklamak çözüm mü? Sakladığımız halde çocuğun bulma ihtimali çok mu uzak? Yazılı ve görsel basında zaman zaman üzücü olaylara rastlamıyormuyuz? O halde detarjan üreticilerinin bazı şeyleri düşünmesinin vakti gelmiştir. Bulaşık makinesi deterjanını çocuklardan uzak bir yere saklayalım, çocuğun yinede sakladığımız deterjanı bulma ihtimaline karşılık olarak, deterjan ambalajlarının tasarımı çocuğun dikkatini çekmeyecek şekilde tasarlanabilir. Böylelikle üzücü sonuçlardan biraz daha uzak kalınmış olmaz mı?

Bosch bulaşık makinenizi kullanmayacagınız zamanlarda makinenizin fişini çekerek su bağlantı musuğunu kapatınız. Uzun bir süre bulaşık makineniz çalıştırılmayacak ise, kötü kokuların oluşmaması için, bosch bulaşık makinenizin kapısını aralık bırakınız. Makinenin içini, makinenin fişini çektikten sonra kuru bir bezle silmek sureti ile, uzun bir süre boyunca temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bosch bulaşık makinenize bulaşıkları kullanım kılavuzunda yer alan tabloların gösterdiği şekilde yerleştirmeye dikkat ediniz. Doğru biçimde bulaşık makinesine yerleştirilmiş bulaşıklar, yıkama ve kurutma verimliliği açısından son derece önemli olduğu gibi, enerji sarfiyatı bakımından ekonomik bir fayda sağlamaktadır.

Bosch bulaşık makinenizden kaynaklanan elektrik sarfiyatını minimum seviyeye indirerek ekonomik bir bulaşık makinesi kullanımı için, bosch bulaşık makinenizi tamamen doldurduktan sonra çalıştırınız. Bulaşık makineniz ile daha az enerji tüketerek, daha temiz, parlak ve mükemmel bulaşıklar yıkamak istiyorsanız, bulaşıklarınızı makineye koymadan evvel su yardımı ile kaba kirlerini gidermenizde fayda var. Bosch bulaşık makinenizin ön yıkama programını gerek duyduğunuz zaman çalıştırarak fazla enerji sarfiyatına engel olabilirsiniz.

Bulaşık makinesinin kapagındaki contalarında bulunabilecek yemek artıklarını nemli bir bez ile silerek, belirli aralıklarla bu işlemi yapınız.Contalardaki yemek artıkları yağ asidi ve bazı kimyasalların salgılanmasına neden olmakta ve zamanla bulaşık makinesi kapak contalarını yıpratarak contaların aktif olarak görev yapamamasına ve dolayısı ile bulaşık makinenizin su sızdırmasına neden olabileceğini unutmayınız.

Yemek ve deterjan artıkları fitre ve pervenelerde birikerek bulaşık makinenizin performanslı çalışmasına engel olmaktadır. Bulaşık makinesi pervane ve filtrelerini kullanımı sıklığına göre ayda bir temizleyiniz. Bulaşık makinenizin temizliğinde bulaşık teli gibi sert temizleyici malzemeler kullanmayınız.

Bosch bulaşık makineniz yıkama esnasında yüksek sıcaklıklara ulaşabileceğinden, buzdolabından en 15 cm uzakta olmasına dikkat etmelisiniz. Buzdolabına çok yakın konumlandırılan bulaşık makineleri, buzdolabının verimli çalışmasına engel olabilmektedir.

Bosch bulasık makinesinde, yıkanması sakıncalı olan bulaşıkları yıkamaktan kaçınmalısınız. Sigara küllükleri, mum artığı bulunan cisimler, demir alaşımlı eşyalar, gümüş eşyalar, aliminyum içeren eşyalar, mutfak tahtaları, sünger yada su emen bez yada diğer malzemeler bulaşık makinenize zarar verebilir veya yıkama performansını düşürebilirler.

Bulaşık makinenizin çalışma esnasında küçük çocukların makine ile temas etmesine engel olunuz.Bulaşık makineniz çalışırken kapağını açmak için, yıkamanın bittiğine emin olmalısınız. Makine çalışırken kapağını açmanız durumunda sıcak su sıçrayabilir, kaza ve yaralanmalar oluşabilir. Bulaşık makinenizi kullanmadığınız durumlarda kapağını kapalı tutunuz. Bulaşık makineleri için özel olarak üretilmiş deterjan ve tuzlar harıcinde başka temizlik malzemeleri kullanmayınız.

Bosch bulaşık makinenizi ilk defa kuracağınız zeminin güvenli ve düz bir yer olmasına özen gösteriniz. Bosch bulaşık makinenizin ilk kurulumunda, sadece yetkili bosch servisi tarafından elektrik ve su bağlantılarının oluşturulması gerektiğini unutmayınız. Bosch bulaşık makinenizde bakım yada onarım işlemi yapılacak ise, bosch servisi tarafından orijinal yedek parça kullanıldığına emin olmalısınız. Evinizde kullandığınız elektrik tesisatının bosch bulaşık makinesinin çalıştırılmasına uygun olup olmadığını mutlaka kontrol ettiriniz. Bulaşık makinenizin elektrik kablosunun, diğer eşyalar tarafından ezilmemesine özen gösteriniz. Bosch makinenize elektrik sağlamak amacı ile çoklu priz yada uzatma kablosu kullanmayınız. Bosch bulaşık makineniz ilk defa kurulum yapıldı ise, bir kaç saat boş olarak çalıştırmanız yerinde bir karar olacaktır. Bosch bulaşık makineleri test amacı ile bosch fabrikasında çalıştırılmaktadır. Satın aldığınız bosch bulaşık makinesinin içinde, su birikintilerinin bulunmasının, normal bir durum olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Yorum yaz

Call Now Button