Bosch Servis Kapında
Bosch Servis Destek Telefonu 444 42 09

Buzdolabı Kompresör Arızası

bosch buzdolabı kompresör arızası

Bosch buzdolabınız çalışmıyor, karlanma, donma yapıyor veya soğutma işlemini yapamıyor ise, merkez bosch servisi sitemizde bulunan teknik servis uzmanlarının hazırladığı bosch buzdolabı küçük arıza çözüm tablosu sayfasını inceledikten sonra buzdolabınızdaki arızanın ciddi boyutlarda olduğunu düşünürseniz, bizleri arayabilirsiniz.

Buzdolabı kompresörü nasıl çalışır?

Bosch buzdolabı içinde bulunan kompresör soğutma sisteminin temelini oluşturmaktadır. Soğutma sisteminin temeli kompresör, kondensörden çıkan gazı sıkıştırarak yoğuşma basıncının artmasını sağlar. Buzdolabı kompresörü yoğuşmanın istenen seviyeye gelebilmesi için gereken basıncı üretmektedir. Soğutma sisteminin temeli olan buzdolabı kompresörünün içinde bulunan indüksiyon motorların silindirlerinde bulunan pistonlar, silindir içinde sıkıştırma yaparak basınç üretilmesini sağlamaktadır. Tüm buzdolabı çeşitlerinde kompresör silindir hacmi ve soğutucu gaz gibi soğutma sistemi farklılıkları olabilir. Bosch buzdolabınızın etiket ve kullanım kılavuzunda buzdolabınızın hacmi ve kompresör hacmi konusunda fikir edinebilirsiniz.

Kompresör indüksiyon motorlarının içinde bulunan silindirdeki pistonlar gazı sıkıştırıp basıncı ürettikten sonra, elde edilen yüksek basınç bir vana yardımı ile kondensör (Yoğuşturucu) tarafından emilir. Kondensör emilme vasıtası ile yüksek basınçtaki soğuk gaz filtreden geçerek, evaparatör (Buharlaştırıcı) sayesinde buzdolabı içine pompalanarak, soğuk hava iletimi sağlanmaktadır. Evaparatör sisteminde bulunan fanlar soğuk havanın buzdolabı içine pompalanmasını sağlamaktadırlar. Bazı buzdolablarında soğutma sistemi içinde tek veya çift evaparatör kullanılarak buzdolabının değişik bölümlerinde farklı soğutma seviyeleri oluşturulabilmektedir.

Bosch Buzdolabı Kompresör Arızası nedir?

Bosch buzdolabının en pahalı yedek parçalarından birisi kompresördür. Buzdolabı kopmresörü arıza yaptı ise cihaz çalışmayacak veya çalışsada soğutma görevini yapmayacaktır. Buzdolabınızın soğutma ayarını tam olarak yaptığınıza emin iseniz, kompresörün arızalı olduğunu düşünebilirsiniz. Bosch buzdolabınızdan garip sesler geliyor ise kompresör veya fan arızası olduğu yüksek bir ihtimaldir. Bosch servisine bakım ve onarım için gelen buzdolaplarnda kompresör arızaları önemli bir yer işgal etmektedir. Genellikle kompresör arızaları 7 ve 10 yıl içinde ortaya çıkabiliyor! Oysaki bosch buzdolabınızda yaşanacak kompresör arızalarını minimuma indirmeniz mümkün! Basit bir işlemle buzdolabınızın ömrünü 15 hatta 20 yıl uzatmanız mümkün olabilir.

Bosch Buzdolabı Kompresör Arızası Önlenebilir mi?

Buzdolabı kondansatörünü, buzdolabı temizliği için tasarlanmış olan bir buzdolabı fırçası yardımı ile temizleyerek kondansatörde toz birikmesini önleyebilirsiniz. Buzdolabı kondansatör fırçası 17,5 santimetre uzunluğunda ve kondansatöre uşalacak yapıda ve sert kıllardan oluşmaktadır. Buzdolabınızda kondansatör bobini birikmiş olan tozlardan arındırma işlemine geçmeden önce buzdolabınızın fişini çektiğinize emin olun! Kondansatör bobinine ulaşmak için buzdolabı arka kapağını kaldırabilirsiniz. Buzdolabı kondansatör bobininin birikmiş olan tozlardan arındırılması ile buzdolabınız daha verimli çalışacak ve diğer buzdolabı sistemine aşırı yüklenme olmayacaktır. Kondansatör bobinin yılda bir kez temizlemeniz durumunda bosch servisi müşteri hizmetlerini, kompresör arızası için 20 yıla yakın bir zamanda arasınız. Diğer bir deyişle buzdolabınızın ömrü uzayacaktır. Buzdolabınızın kondansatör bobininin temizlenmesi hususunda bosch servisi danışma hattımızı arayabilirsiniz.

Kompresörün Değiştirilmesi

Bosch Buzdolabınızda bulunan tamir edilemeyecek seviyede arızalanan kompresör, bosch servisi uzman personeli tarafından değiştirilir. Eski buzdolabınızdan çıkan arızalı kompresör ve kompresörün arıza nedenleri bosch kullanıcılarına izah edilir. Bosch buzdolabınıza takılacak olan, orijinal bosch kompresör yedek parça, kutusu ve streç ambalajından çıkarılarak, ürün etiketi, ürün bandrolü sizin huzurunuzda kontrol edildikten sonra cihazınıza monte edilmektedir. Beyaz eşya servisi bakım ve onarım hizmetlerimizde her zaman orijinal bosch yedek parça kullanmaktayız. Orjinal olmayan ve taklit bosch yedek parçaları cihazınızın ömrünün kısalmasına, yaralanma ve can kayıplarına sebep olabilmektedir.

Yorum yaz

Call Now Button