Bosch Servis Kapında
Bosch Servis Destek Telefonu 444 42 09

Buzdolabı Kullanım Tavsiyeleri

bosch buzdolabı kullanım tavsiyeleri

Bosch buzdolabı kullanımında unutulmaması gereken bir kaç önemli noktayı sizlerle paylaşarak cihazının hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olacağınıza eminiz..

Bosch Buzdolabını kullanım amacına yönelik olarak sadece ev içinde kullanmalısınız, bosch buzdolabı dış mekanlarda kullanılmamalıdır. Bosch buzdolabınızın üzeri bir çatı ile kapalıda olsa dış mekanlarda kullanılması uygun olmayabilir.

Şişe ve kutu şeklinde satılan gazlı içecekleri Bosch buzdolabınızın derin dondurucu bölmesinde uzun süre bırakmayınız, gazlı içecekler soğutucuda genleşerek basınç artışına neden olur ve patlayarak bosch buzdolabınıza zarar verebilir.

Bosch buzdolabınızın dondurucu bölümünde olan gıdaları, çıkarır çıkarmaz hemen yemeyiniz! Soğuk yanığı vücudun oldukça soğuk bir madde ile temasından kaynaklanan yanık çeşididir. Kar, soğuk hava gibi soğuk maddelerle oluşan soğuk yanığı, Bosch buzdolabı derin dondurucusundan çıkan gıda üzerindeki Kuru buzla hemen temas etmeniz durumunda, temas eden bölgede doku donması olabilir.Böyle bir durumda ılık su ile temas eden nokta yıkanmalıdır. Bosch buzdolabı derin dondurucudan gıda maddesi çıkar çıkmaz göz ile temas etmesi halinde 10 dakika kadar göz ılık su ile yıkanmalıdır.Bu sebeple derin bosch buzdolabı derin dondurucunuzda bulunan dondurma ve diğer gıda maddelerini tüketmeden önce bir süre, kuru buzun buharlaşmasını bekleyiniz.

Bosch buzdolabı derin dondurucusunda bulunan gıda maddelerine ıslak elle dokunmamanızı tavsiye ederiz, çünkü donmuş olan kuru buz, elinizdeki ıslaklık ve ısı nedeni ile anında buharşarak, gıdanın elinize yapışmasına neden olur.

Bosch buzdolabınızın temizlik ve buz eritme işlemi için, kesinlikle buhar veya buhar sağlayan temizlik maddelerini kullanmayınız. Bosch buzdolabınızı buhar salan temizlik maddeleri ile temizlemeniz durumunda, buhar iletken görevi yaparak bosch buzdolabı içinde elektrik akımı içeren bölgelere temas ederek, buzdolabınızın kısa devre yapmasına ve elektrik çarpmalarına neden olabilmektedir.

Bosch buzdolabınızın kapı ve çekmecelerini destek veya basamak maksadı ile kullanmayınız. Bosch buzdolabınızın dengesinin bozularak devrilmesine neden olabileceği gibi, buzdolabınızın parçalarının kırılmasına, bozulmasına ve yaralanmanıza neden olabilir.

Buzdolabınızın temizlik işleminde kesici ve delici aletler kullanmanız son derece tehlikelidir. Kesici ve delici aletler buzdolabınızın soğutma gaz dolaşımının sağlandığı borulara denk gelirse, soğutucu borulardan dışarıya çıkan sıvı gaz, basınç faktörü sayesinde tazyikle fışkırarak cilt hasarlarına ve göz yaralanmalarına neden olabilir.

Bosch buzdolabı havalandırma deliklerinin üzerlerinin kapalı olamasına dikkat ediniz. Havalandırma delikleri bir örtü vasıtası ile kapalı olan bosch buzdolabı yeterli hava alamadığı için, soğutma işlemi işin fazla enerji harcamasına neden olur.

Bosch buzdolabınızın bakım ve onarım işlemlerini Bosch buzdolabı servisi vasıtası ile gerçekleştiriniz. Bilinçsiz olarak yapılan buzdolabı bakım ve onarımları, garanti şartlarının ihlali sebebi ile bosch buzdolabınızın garanti kapsamından çıkmasına neden olabildiği gibi, Bosch buzdolabı kullanıcısı için tehlike ve risklerin oluşmasına neden olur.

Buzdolabın fişini çekmeniz gereken durumlarda fişi kablodan çekmeyiniz. Bosch Buzdolabı servisi bakım ve onarım istatistiklerine göre bosch buzdolabı fişleri arızaları, genelde buzdolabı fişini sürekli olarak kablodan çekme alışkanlığı kaynaklı olduğunu gösteriyor.

Bosch Buzdolabı içinde alkol oranı yüksek içkileri muhafaza ederken, alkol şişelerinin ağızlarının sıkıca kapalı olmasına ve dik olarak yerleştirmeye özen gösteriniz.

Bosch buzdolabınızda olabilcek kokuların giderilmesinde, sürpriz bir teknik! bosch buzdolabı servisi özel bir çözümü olan mangal kömürü kullanmanızı tavsiye ediyor. Bosch buzdolabınızın iç köşelerine koyacağınız bir mangal kömürü parçası, bosch buzdolabınızdaki kötü kokuları tamamen etkisiz hale getirdiğine şahit olacaksınız.

Bosch buzdolabınızın buz çözme işlemini hızlandrıma amacı ile mekanik aletler ve sıvılar gibi yöntemler kullanmayınız.

Fiziksel veya Zihinsel yetenekleri sınırlı olan kişiler, bosch buzdolabını kullanırken, yanlarında sorumlu kişilerin bulunmasına özen gösteriniz. Bosch buzdolabları zihinsel veya bedensel eksikliği olan kişiler için tasarlanmamıştır.

Bosch buzdolabınızın çözemediğiniz bir arızası var ise bosch buzdolabı servisi teknik personeline durum hakkında bilgi veriniz. Bosch buzdolabının fişinda yada kablolarında sorun olduğunu düşünüyor iseniz, herhangi bir kaza ve yaralanmaya sebebiyet vermemek için arızalı fişin veya kablonun değişimi için en yakın bosch servisine başvurunuz.

Bosch buzdolabınızın elektrik kabloları üzerine eşya veya ağır cisimler koymamaya özen göstermelisiniz.Buzdolabı elektrik kablosu aşınabilir ve elektrik kaçağına ve elektrik çarpmasına neden olabilir. Bosch buzdolabı eletrrik kablonuz bükülmemeli ve ıslak el ile tutulmamalıdır. Eğer bosch buzdolabının takıldığı elektrik prizi gevşek ise bosch servisi tarafından değiştirilmelidir.

Bosch buzdolabınızın üstünde, içi su veya başka bir sıvı madde ile dolu olan kaplar bulundurmayınız. Su veya sıvı dolu kapların devrilmesi ile birlikte, su elektrik aksamı bulunan bir devre üzerine sıçramak sureti ile, elektrik çarpması ve yangın riskini doğurabileceğini unutmayınız.

Bosch buzdolabınızı yıkamak maksadı ile, üzerine su sıkmayınız. (Elektrik Çarpma Tehlikesi) Bosch buzdolabınızın dış temizliğini hafif nemli bir bez ile yapınız.

Bosch buzdolabınızın kullanım kılavuzunda yer alan, kullanım hacmi kapasitesine uygun miktarda gıda maddesi yerleştiriniz. Kapasitesi kadar kullanılan buzdolabının içinde hava sirkülasyonu tam olarak gerçekleştiğinden soğutma işlemi tam olarak gerçekleşir. Kapasitesinden fazla gıda maddesi bulundurulan buzdolabı içinde Hava sirkülasyonu olmadığı için, etkin olarak soğutma yapamaz! Buzdolabınızın soğutma hacmi kapasitesi aşıldığı için, buzdolabı ısıyı sabit tutabilmek ve soğutma işlemini yapabilmek için ekstra enerji harcayacaktır. Kullanım kapasitesi aşılmış bir buzdolabı fazla elektrik tükettiği halde etkin soğutma yapamaz. Fazla doldurulan buzdolapları, elektrik faturasının artmasına neden olduğu gibi saklanan gıda maddelerininde bozulmasına neden olabilir.

Bosch Buzdolabı, ev beyaz eşyası olarak tasarlanmıştır. Bosch buzdolabı soğutucu bölmelerinde belirli bir sıcaklıkta saklanması gereken aşı veya ısıya duyarlı ilaçlar ihtiva eden bilimsel ve tıbbi malzemeler saklanmamalıdır.

Buzdolabınızı uzun bir süre kullanmayacak iseniz bosch buzdolabınızın fişini prizden çekmenizi tavsiye ederiz. Binanızın elektrik tesisatından kaynaklanan bir nedenle, kablo yalıtımında sorun varsa yangın tehlikesi olabilir.

Bosch buzdolabınızın elektrik fişinin ucundaki kir ve toz birikintileri, periyodik olarak temizlenmelidir. Aksi takdirde yangın tehlikesi yaşanabilir.

Buzdolabınızın altında bulunan seviye ayarları, zemine parelel olarak düz bir şekilde oturtulmalıdır. Buz dolabınızın bulunduğu zemine paralel olarak yerleştirilme ise buzdolanız hareket edebilir.

Bosch buzdolabınızın taşınma ve yer değiştirmesi durumunda, cihaz kapı sapından tutularak çekilmemelidir. Buzdolabı kapı sapının kırılabileceğini unutmayınız.

Bosch buzdolabınızın kapılarını uzun süre açık tutmayınız. Isı kaybına uğrayan buzdolabı, tekrar normal ısıya ulaşabilmek için daha fazla enerji harcamak durumunda kalır. Buzdolabınıza yemek ve gıda maddelerini sıcak iken yerleştirmenizde de buzdolabı ısı kaybedeceğinden, yiyecek ve içecekleri buzdolabına yerleştirmeden önce soğuduklarına emin olunuz.

Bosch buzdolabınız bulunduğu ortamda oda sıcaklığı 10 C olması gereklidir. 10 C den daha soğuk ortamlarda verimli çalışmayabilir.

Buzdolabınız ocak, fırın, kalorifer peteği ve soba gibi ısı kaynaklarından en az 30 cm, elektrikli fırınlardan ise en az 5 cm uzakta olmalı veya araya izolasyon malzemesi konulmalıdır. Isı kaynaklarını önleyici izolasyon malzemeleri ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için Bosch servisi müşteri hizmetlerine danışabilirsiniz.

Yeni satın aldığınzı Bosch buzdolabınızı 6 saat kadar boş olarak çalıştırmanızı tavsiye ederiz.

Bosch Buzdolabı ambalaj malzemelerini mümkünse saklayınız. Taşınma durumunda bosch buzdolabınızı güvenli bir şekilde nakliye edebilirsiniz.

Güvenliğiniz için bosch buzdolabınızı elektrik hattına uzatma kablosu yada çoklu prizle bağlantı yapmayınız.

Buzdolabının sızdırmasını önleyen kapı contalarının aralarında pislik olup olmadığı kontrol ediniz, eğer kapı cıntalarında kir var ise sadece ılık su kullanarak temizlemenizde fayda var.

2 Yorumlar
  1. Derin dondurucunun üzerine havlu kagıt vs konulmasında bir sakınca olurmu

    • Fazlaca ağır olmadıkça sorun olmayacaktır. Derin dondurucunun performansına pek engel olmayacaktır.

Yorum yaz

Call Now Button