Bosch Servis Kapında
Bosch Servis Destek Telefonu 444 42 09

Doğayla dost yoğuşmalı kombiler

Yoğuşmalı kombi

Yoğuşmalı kombiler yakıt giderlerinde %20 tasarruf sağlarken atmosfere bırakılan atık gaz değerlerindeki çevreci etkiyle doğa daha az kirlenmektedir.

Eski tip bacalı kombiler doğalgaz yanması sonucu atmosfere yayılan hava kirletici emisyon nedeniyle avrupa birliği üyesi ülkelerde yasaklanmışlardır.

Isınma sistemlerinin vazgeçilmez parçası olan kombiler aynı zamanda sıcak su ihtiyacını karşılatacak şekilde dizayn edilmişlerdir. Doğalgaz yakıtının sistem tarafından yakılarak ısı enerjisine döndürülmesi sonucunda ortaya çıkan atık gazların tahliye prensibine göre kombiler bacalı ve bacasız tip kombiler olarak ikiye ayrılırlar.

Bacalı kombi: Bina baca sistemine bağlanarak atık gaz tahliyesi yapar. Hermetik kombi: Yanma odasının ihtiyacı olan oksijeni dışardan alarak yana gazın ürettiği atık gazın kendi baca setinden dışarı atan kombi tipidir.

Özellikle son 15 yıldır atık gaz tahliyesindeki güvenlik şartları nedeniyle apartman bacasına bağlanan bacalı kombi yerine, çok daha güvenli olan hermetik kombiler tercih edilmektedir.

Tasarruf, verimlilik, performans ve çevreci faktörler nedeniyle insanlar tarafından yaygın şekilde kullanılan yoğuşmalı kombilerde doğalgaz yakıldıktan sonra sağlanan ısı enerjisiyle suyun buharlaşarak yoğuşması sağlanır. Doğalgaz yanma ısısı ve su buharı ısısı birleşerek yüksek performanslı ısınma sağlanır. Yoğuşmalı kombiler diğer kombilere oranla %30 daha verimli çalışırlar! Aynı miktarda gazla daha fazla verimlilik.

Temiz havayı dışardan alarak yanma odasına ileten, atık gazı aynı yolla dışarı atan fan sayesinde ev içinde bulunan havayla temas etmeyen hermetik kombi tipleri mekan havasından tamamen izole olup kullanımı güvenlidir.

Yoğuşmalı kombi sistemlerinde su buharının gaz halinden sıvıya dönüşmesi esnasında ortaya çıkan ısı enerjisinin kombiye kattığı ekstra güçle daha fazla ısınma enerji israfını önler.

Yorum yaz

Call Now Button