Bosch Servis Kapında
Bosch Servis Destek Telefonu 444 42 09

Kombi Petek Temizliği

kombi petek temizlik

Kombi petek temizliği doğalgaz yakıtının verimli kullanınmı açısından oldukça önemlidir. Daha fazla ısınmanın yolu kombi ısı ayarını yükseltmekten çok sıcak suyun içinde dolandığı peteklerin temizliğiyle direkt alakalıdır. Kaloriferlerin çabuk ısınıp geç soğuması kombi tesisatının sağlıklı çalışması esasına bağlıdır. Tesisat içinde devinim olan sıcak suyun ideal ısıda korunması için peteklerin iç temizliğinin tam olması gerekmektedir.

Yeni tesisatlarda ideal verimlilikte ısınma sağlansada yıllar içerisinde su içindeki kireç ve diğer tortul maddeler petek içlerindeki bölgelerde birikerek suyun petekler arasındaki geçişine engel olacak boyutlara vardığında ısı verimliliği %40 düşmektedir. Kombinin iyi ısıtmadığını düşünen insanlar direkt olarak ısı derecesini yükselterek fazla enerji sarfiyatına neden olarak yüksek doğalgaz faturalarıyla karşılaşırlar oysa ki en az iki yılda bir yapılacak kombi petek temizliği işlemiyle yüksek faturalara engel olabilirler.

Tesisat temizliği ve petek temizliği peteklerin içindeki yabancı maddelerin çeşitli kimyasal çözücülerin tesisat vana girişinden sisteme basılması sayesinde içerdeki maddelerin çözünerek petek içlerinden atık su vanasından atılması işlemidir. İşlem sonrasında adeta bypass olan kombi tesisatı hissedilir seviyede iyileşme göstermektedir. Petekleri yerinden sökerek sadece su kullanarak temizlemeye çalışmak faydasız ve boşa zaman harcamak anlamına gelir çünkü klor artıkları, is ve kireç taşlarını giderebilmenin tek yolu etkili kimyevi çözücü maddelerle temizlemektir.

Peteklerin temiz olup olmadığını kombinizin çalışma esnasındaki anormal seslerine kulak vererek anlayabilirsiniz. Kombi tesisatı içindeki partiküller su devri sırasında sesler çıkarır, zaman içerisinde partiküller devinim pompasını tıkayarak çalışamaz hale getirebilir. Tesisat boruları, esanjör, termostat gibi önemli parçaların tıkanması sıcak suyun oluşmasına engel olacağından peteklerin temizliği periyodik yapılmalıdır. Ayrıca farklı coğrafi bölgelerdeki sular Ph değeri ve kireç oranı gibi parametreler nedeniyle petekler normalden daha hızlı kirlenebilmektedir.

Peteklere su tesisatından gelen atıklar, tuz, klor, kireç, çamur ve oluşan pas kombi tesisatında zarar veren önemli hususlardır. Aslında en önemlisi üretici firmaların atmosferik veya çevresel atıkları sebebiyle zarar gören, paslanan cihazları garanti kapsamı dışında tutmalarıdır. Tesisat peteklerinin kimyasal ilaçlarla düzenli olarak temizlenmesi, kombi bakımının en can alıcı birimlerinden biri olup tesisatın ısıtma sistemi kombinin ürettiği doğru sıcaklıkta çalışmasını sağlayıp, kirleticilerden uzak tutarak kombinin en ideal çalışma koşullarında kalmasına yardımcı olmaktadır.

Petek temizliği fiyatları petek sayısı, vana sayısı, petek ağırlığı gibi farklı etkenlerle değişebilir.

Yorum yaz

Call Now Button