Bosch Servis Kapında
Bosch Servis Destek Telefonu 444 42 09

Ticaret Kanunu ve Yetkili servis farkı!

yetkili-servis-TTK

Bosch yetkili servisi ise üretici tarafından yetkilendirilmiş, sanayi bakanlığı tarafından bosch servisi hizmet yeterlilik belgesine sahip kurum yada kuruluşlardır. Bosch yetkili servisi, yetki belgeli kuruluşlar ve Bosch firması tüketicinin korunması kanunundan doğan sorumluluk ve yükümlülükleri yerine getirmeye, bosch tüketicilerine karşı birlikte ve müteselsilen sorumludurlar.

Servis faaliyetleri Sanayi Bakanlığı veya TSE tarafından öngörülen standartlarda olmalıdır. Diğer bir deyişle Bosch beyaz eşya servisi aldığınız, bosch servisi üretici ve bakanlık tarafından konusu ve yaptığı işlere göre belgelendirilmektedir. Yetkili bosch servisi TSE (Türk Standartları Enstitüsü) tarafından belgelendirilir. Beyaz eşya servisi TSE belgesine sahip ise, beyaz eşya bakım ve onarımlarım faaliyetlerinin belirli bir standardizasyon ve kalibrasyonda yürütüldüğüne emin olabilirsiniz.

Yetkili servis olabilmek için her türlü elektrik ve elektronik, beyaz eşya ürünleri kapsamında bulunan cihazların teknik servis hizmetlerini sağlamak üzere, şirket ana sözleşmesinde belirtilmesi gerekmektedir. Bosch servisinin ithalatçı, imalatçı veya üreticinin teknik servis hizmetlerini verebilmesi için bazı kriterlerin yeterli seviyede olması gerekmektedir. Bosch firması ile imzalanan bir sözleşme neticesinde yetkili bosch servisi hizmetleri verilebilmektedir.

Bosch Servisi sözleşmesinde, bosch servisinin Unvanı, adresi, telefon bilgileri, web sitesi, ili, vergi dairesi,vergi dairesi numarası, ticaret sicil numarası ve Bosch servisinin sanayi ve ticaret bakanlığı kaydını gösteren Cokey (ID) numarası bulunmaktadır. Bosch servisi Hizmet sözleşmesinde,bakım ve onarım hizmeti sağlanacak marka ve ürünler açıkça belirtilmektedir. Bosch servisi her türlü beyaz eşya servisi faaliyetleri; bakım, onarım işlemlerinde tüketiciye alındı belgesi düzenlemek sorumluluğundadır. Beyaz eşya servisi bakım ve onarım işlemlerinde kullanılan, tüm beyaz eşya yedek parçalarının fiyatlarını açıkça görülecek bir yere asarlar. Bosch beyaz eşyanız garanti kapsamında ise onarımda değişen parçalar size gösterilmek zorundadır. Bosch beyaz eşyanız garanti süresini geçirdi ise, bosch beyaz eşyanızda kullanılan yedek parçaları bosch servisi size iade etmek zorundadır.

Tüketicinin Korunması ve Satış Sonrası Hizmetleri Düzenleyen Yönetmeliğin Bosch Servis Sektörü İçin Önemi Nedir?
4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve bu Kanun kapsamında yürürlüğe konulan Sanayi Mallarının Satış Sonrası Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğin, diğer sanayi mallarını kapsadığı gibi bosch beyaz eşya ürünleri içinde uygulanması kanuni olarak zaruridir. Tüm üreticiler veya ithalatçılar gibi Bosch firmasıda üretip satışını gerçekleştirdiği beyaz eşya ürünlerinin, bakanlık tarafından tespit edilerek ilan edilen kullanım süreleri boyunca, yeterli sayıda teknik personel ve yeterli sayıda yedek parça stoğunu hazır bulundurmakla birlikte, beyaz eşya ürünlerinin bakım ve onarım hizmetlerini eksiksiz olarak sunmak zorundadır.

Kanunen belirlenmiş olan kriterler neticesinde Üretici firma, bakım ve onarım hizmetlerinin sunulması amacı ile uygun görülen teknik servis ile bir bakım ve onarım sözleşmesi imzalayarak servis belgelendirilmek kaydı ile yetkilendirilir.

Yorum yaz

Call Now Button